Naša svadba

Prípravy v plnom prúde...

Prípravy v plnom prúde...

Svadbu sme začali plánovať už v júli 2019. Vedel som, kto mi raz bude fotiť a točiť svadbu ešte v dobe, keď som ani len netušil že sa zasnúbim, takže úplne prvá vec ktorá sa v júli začala riešiť bola kedy majú náš kameraman a fotograf ešte spoločne voľný termín. Keďže Frederika chcela svadbu koncom leta a zároveň bolo potrebné skombinovať to s mojou svadobnou sezónou rozhodnutie padlo na August. Fotograf (Marek Zelina) a kameraman (Matej Salát) našli jediný spoločný augustový termín kde mali ešte voľno. A tak sa termínom svadby stala sobota 15.8.2020

Ako ďalší sa riešil DJ, keďže som svadobný fotograf, mám trošku výhodu oproti bežným mladomanželom. Predsa len za jediný rok sa ocitnem na toľkých svadbách ako väčšina ľudí nezažije za celý život. A teda mám aj osobnú skúsenosť s veľkým množstvom Djov. Takže tu bola voľba tiež dopredu jasná a rovno som písal DJ-ovi Sanchovi či má voľno v deň našej svadby a rovno sme si ho teda zarezervovali. :)

Takže 3 najdôležitejšie súčasti svadby boli vybavené a na rad prišlo miesto hostiny. Najskôr sme chceli Pálenicu Jelšovce bohužiaľ náš termín už mali obsadený. Ako druhá možnosť bol krásny podnik, kde som už tiež fotil svadbu a to Zemanský dvor v malej obci Šúrovce. Je to kúsok od Šoporne, kde sa koná náš obrad a personál aj majiteľ sú fakt príjemní a ústretoví.

Koncom roku 2019 sme ešte poriešili kúpu môjho obleku, objednávku oznamiek u veľmi šikovnej Silvii Brezianskej a taktiež firmu zabezpečujúcu výzdobu (krasnechvile.sk).

Svadobné aj popolnočné šaty šli úplne mimo mňa keďže som v nich mal Frederiku vidieť až v deň svadby. Každopádne táto položka nám z rozpočtu odpadla, keďže ich šila jej šikovná mamina.

Koláče sme pôvodne chceli objednávať. Frederika vyskúšala zopár ochutnávok. Koláčiky síce na pohľad pekné, pestrá, ovocné ale bohužiaľ chuťovo na jedno kopyto. (spraviť 3 totožné makové koláče len s iným ovocím na vrchu, to podľa mňa niesú 3 rôzne koláče…) Takže predsa len sme zvolili sestru Frederikinej starkej, ktorá je cukrárka a jej svadobné koláče nám chutili aj na predošlej svadbe v ich rodine.

Ostatné veci sme plánovali riešiť zhruba od jari 2020. NEVIDALO :D

Nie všetko ide podľa predstáv....

Nie všetko ide podľa predstáv....

 

Keďže som sa narodil na MDŽ, začiatkom marca sme si naplánovali dovolenku v Poľsku. Domov sme sa stihli vrátiť 2 dni pred tým, ako Slovensko uzavrelo hranice. A na pár mesiacov sa život úplne zastavil. Mne sa zrušili svadobné fotenia, prípravy svadby sa taktiež stopli, pozývanie ľudí na svadbu sme odložili keďže sme netušili ako dlho to bude trvať. Frederika chodila domov z lekárne absolútne vyčerpaná. Ľudia totiž absolútne bez rozmyslu vykupovali v lekárňach úplne hocičo od bylinkových čajov cez tony vitamínov, atď…proste všetko, no viete si to predstaviť.

Prípravy na svadbu sa znovu rozbehli koncom mája. Začal kolotoč návštev po rodine a známych. Koncom júna boli konečne všetci pozvaní na našu svadbu. Uff.. Poviem vám za svadbami sa ročne nacestujem v aute nadštandardne veľa kilometrov ale toto bol úplný extrém. Rozbehlo sa fotenie svadieb, pozývanie ľudí na našu svadbu, dolaďovanie výzdoby, ubytovania hostí atď. V júni boli týždne kedy som tankoval každý deň plnú nádrž… PROSÍM UŽ DOSŤ!! :D

Popri tomto všetko sme začali objednávať takzvané svadobné blbovinky a iné drobnosti, kuriéri si u nás podávali kľučku… prskavky, konfety, štítky na výslužky a darčeky pre hostí, menovky na stoly, manžetové gombíky a všetko ostatné čo vás len napadne.

Skoro som zabudol, obrúčky sme poriešili našťastie už vo februári. :)

Keďže mám doma malú laserovú gravírovačku, tak texty na štítky a menovky na stoly sme si robili sami :) Jednoduchý návrh som si vytvoril vo photoshope a následne sa začalo gravírovať. Zabralo to pár dní, keďže gravírovačka nieje veru najrýchlejšia, ale s výsledkom sme boli spokojní.

Vínko máme radi...

Keďže Zemanský dvor nám dal na výber, že buď tvrdé alebo víno si môžme zabezpečiť sami a to druhé budeme brať od nich, rozhodli sme sa zabezpečiť si víno. My sme obaja vínoví, neminutý tvrdý alkohol by sme nemali ako spotrebovať a bola by ho škoda, na druhú stranu, víno si po večeroch dáme radi. Takže ak by aj víno ostalo, nebol by to problém, zároveň sme teda nemuseli riešiť, kto má rád aký tvrdý alkohol, hostia si ho proste dôjdú vypýtať na bar. :)

Víno sme sa rozhodli brať z chateau Topoľčianky, ich víno nám chutí takže už stačilo len urobiť menšiu ochutnávku doma a vybrať aké konkrétne vína zoberieme.

Po víno sme si zbehli osobne do Topoľčianok. Majú tam peknú vínnu pivnicu a neskutočný výber. :)
Vybrali sme hlavne suché biele a červené, a zopár fliaš aj polosladké ružové a biele, sladké červené. Taktiež 30 fliaš na výslužku a 20 fliaš prosecca na prípitok. Dokopy to bolo 136 fliaš vína pre našich cca 65 hostí. A našťastie sa to všetko vopchalo do mojej malej C3-ky. :D Tá trochu zastonala pod ťarchou toľkých fliaš…

Postupne prišiel čas aj na malichernosti ako objednanie svadobného auta. Milé nevesty ak rozmýšľate nad svadobným autom, vykašlite sa na tie ponuky „svadobného auta“ ktorých sú plné Fb skupiny… vyvalíte kľudne 400 a viac eur za to že vás niekto odvezie do kostola a z kostola na hodinu a následne odíde…

My sme sa rozhodli požičať Audi A5 na celý predĺžený víkend za 306€. Okrem toho že to je oveľa lacnejšie ako 400€ za auto na pár hodín, to prinieslo aj výhodu toho že môžem skočiť deň pred svadbou pre moju babku na stredné slovensko a pohodlne ju previezť sem na svadbu.

Nakoniec nám ho zapožičali z ich vlastnej iniciatívy ešte o deň skôr a ten deň navyše sme mali od autopožičovne grátis. (autopožičovňa nevedela že auto si požičiavame kôli svadbe)

Koláče, šaty.....

To že Frederike bude šiť svadobné šaty mamina bolo jasné už dávno, ale to že nebudeme platiť ani za látku…ale tak viete aké sú maminy :) (ĎAKUJEME). Taktiež koláče, pôvodne sme chceli koláče kupovať, ako svadobný fotograf nosím domov výslužku skoro každú sobotu, Frederika ochutnávala koláče z každej svadby aj si objednala na ochutnávku koláče od cukrárky z okolia TT..... ale ani jedny koláče neboli vyslovene že super, raz bez chuti, raz málo sladká, raz nepekné… atď… takže nakoniec sme sa predsa len rozhodli poprosiť sestru Frederikinej starkej (je cukrárka). Tu sa zase prejavilo to klasické správanie starých rodičov k vnúčatám…my sme plánovali za koláče normálne zaplatiť, keďže sa jednalo naozaj o obrovské množstvo zákuskov, starká to rázne odmietla a Frederike neostávali nič iné len súhlasiť s tým čo starká povedala…

Takže starkina sestra piekla zložitejšie koláče a Frederikina mamina okrem šitia svadobných šiat pre nevestu, stihla ušiť šaty na svadbu aj pre seba a popritom ešte za pomoci Frederiky a jej sestry Sofie ešte napiecť ďalšie koláče a taktiež svadobnú tortu.

Frederikina Teta zase spravila enormné množstvo pagáčov a tým pádom sme mali poriešené aj sladká aj slané…

Toto všetko nám ušetrilo nemalú časť už aj tak nadpriemerne vysokého rozpočtu…za čo sme všetkým veľmi vďačný.

Jedna vec je koláče napiecť, druhá zase dopraviť ich na hostinu :D
Frederikini rodičia bývajú v Šoporni, hostina sa konala v Šúrovciach a Frederikina starká je zo Slovenskej Ľupče.

Takže v piatok deň pred svadbou som ja šiel do Veľkého Krtíša pre moju babku a tetu, Frederikin tatino do Slovenskej Ľupče po koláče, poobede sa to v Šoporni nakrabičkovalo do krabičiek na výslužku. Všetky koláče (výslužku v krabičkách aj koláče do candy baru) sa previezli do Šúroviec. Na záver ostávalo v piatok večer previezť tortu. Skoro okamžite som oľutoval že nebolo dosť času na to, previezť Frederikinu maminu do Šúroviec a kompletizovať tortu až tam. To bola najstresujúcejšia cesta akú som kedy zažil… poschodová torta sa natriasala na každom hrbole, knísala v každej zákrute a kruhové objazdy boli čisté peklo…

Ospravedlňujem sa všetkým vodičom čo išli za nami, pripadal som si pomalosťou a opatrnosťou jazdy ako keby som bol prvý deň v autoškole :D

V piatok podvečer ešte nastali trošku stresy pretože pôvodne sme aj my aj agentúra robiaca výzdobu (krasnechvile.sk) rátali len s jednostolovými radmi..ale nakoniec sme mali stoly v radoch zdvojené. Takže sa obávali že nebudú mať dostatok krémových obrusov…
Takže v piatok sa šlo spať s tým, že na druhý deň sa uvidí a pri najhoršom by teda ešte zmenežovali odpratanie polovice stolov tak ako sme pôvodne mysleli že to bude. Našťastie sú to ale nadmieru šikovní ľudkovia a dokázali vyčarovať nemožné. Dvojité stoly mohli ostať a pôsobilo po vyzdobení naozaj perfektne, mohutne, dostatočne priestranne takže ľudia mali na stoloch dostatok miesta a celková výzdoba bola naozaj nádherná. (To už na fotkách v mobile bohužiaľ nemám).

Ďakujeme.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na prípravách našej svadby, všetkým hosťom ktorí sa perfektne bavili a vytorili super atmosféru. Vďaka vám všetkým sme si to aj my perfektne užili. :) Ďakujeme.

Čo nás to celé dokopy vyšlo?

Ak vás zaujíma kto nám robil výzdobu, kto nám fotil a točil svadbu atď… a koľko to celé stálo.. všetko sa dočítate tu. Mená/ stránky dodávateľov ako aj ceny za ich služby a za produkty ktoré sme kúpili nájdete nižšie. :)

O tom ako prebiehalo naše portrétne svadobné fotenie, prečo sme ho mali mimo dňa svadby, výhody a nevýhody tohto rozhodnutia ako aj viac fotiek zase v ďalšom článku ;)

2024 Michal Petrovič – Profesionálny Svadobný fotograf, Nitra, Trnava, Bratislava. Celé Slovensko aj zahraničie.